Mi a légzés?
Emlékszel az Egyszer volt … az élet régi mesesorozatra? Amikor a vörös kis "emberkék" vastag sorokban haladtak és hátukon sok-sok sötét, kékes színű, nehéz buborékot vagy éppen átlátszó, könnyebb buborékot cipeltek?

Az egyik epizódból megtudhattuk, hogy mi a vér és hogyan kapcsolódik a légzéshez.
Mi a légzés? Azon kívül, hogy az élet? Egyszerűen: a vér megtisztítása, a külső légtér és a vér közötti gázcsere, mely a tüdőkben történik.
Mi a vér?
Egy olyan különleges szövet, melynek sejtközötti állománya: a vérplazma, folyékony.
A vörös kis "emberkék" a meséből a vörösvérsejtek voltak (a vérplazma egyik alkotóelemei), amelyek egyik feladata a szén-dioxid megkötése és a tüdőbe szállítása volt. Amikor a tüdőbe érve a hajszálerekben a vér szétárad megtörténik a belégzés. Ahogy a mesében is az oxigén beáramlik a léghólyagocskák falán keresztül a vérbe. A sötét színű buborékok (szén-dioxid) fehérré változnak (oxigén), a vörösvérsejtek fellélegezhettek, elengedték a nehéz és szennyezett szén-dioxid buborékokat és folytatták útjukat a fehér buborékokkal - az oxigénnel a hátukon a szív irányába. A szívből pedig eljuttatták az oxigént a szervekhez, szövetekhez, sejtekhez. A leadott szén-dioxid pedig a kilégzéssel távozik a szervezetből.
Nos, ez a bonyolult és összetett folyamat a légzés. Ez minden ki- és belégzés során ismétlődik, a vörös kis „emberkék” folyamatosan teszik a dolgukat benned.
Mi történik, ha a légzés nem megfelelő minőségű?
A szén-dioxid nagyobb része nem tud távozni a tüdőkből, kevesebb oxigént tud felvenni a vér. A vörös kis "emberkéink" fáradtak lesznek, több szén-dioxidot cipelnek, mint oxigént.
Ez mit jelent a hétköznapokban?
- kevesebb oxigén és prána jut el a szervekhez, szövetekhez, sejtekhez
- koncentráció csökken, hiszen az agyhoz is kevesebb oxigén jut
- fáradékonyság lép fel
- helytelen testtartás is negatív irányban befolyásolja a légzést
- érzés, hogy nem tudsz nagy levegőt venni
- felületes, kapkodó légzés
- nagyobb tempóban, futáskor, meleg időben a helytelen légzéstechnika különböző rossz érzést okozhat, hamarabb kifulladsz
Kíváncsi vagy mennyire helyesen lélegzel? Olvasd el az erről szóló cikket is és végezd el a gyakorlatot!
A légzés az élet
A születés pillanatától az ember lélegzik az utolsó légvételéig. A levegő vételt nem felejtjük el, a légzés ”magától” működik, ami azt jelenti, hogy akaratunktól független, a nyúltagy légzőközpontja irányítja. Sajnos a légzést nem tanuljuk, lélegzünk, ahogy éppen tudunk. A légzés minőségét befolyásolhatja a testsúlyt, életmód, testtartás, stressz kezelés hatékonysága. Ahhoz, hogy változtass légzésed minőségén, a rosszul berögzült légzéstechnikán, idő és türelem kell. Így ezzel a cikkel szeretnék adni neked egy motivációt, hogy könnyebben tudj változtatni. A szándékom, hogy megértsd, felismerd, hogy a légzés egy igen komoly, összetett biológiai folyamat. Mely mélyen, szó szerint az életet jelenti.
Tehát, mit is jelent a helyes légzés?
- tisztább vér = több oxigén, ami eljut a szervekhez, szövetekhez, sejtekhez
- több oxigén jut el az agyhoz, koncentráltabb leszel, javulhat a memória
- a légzés és az elme szoros kapcsolatban van egymással, így az elmére nyugtató hatású
- a kilégzés támogatja az elengedést, a tisztulást (a vörösvérsejt "emberkék" is megkönnyebbültek, amikor elengedték a szén-dioxid buborékokat)
- stressz kezelésében is fontos szerepe van
- energikusabb leszel
Légzésre fel! Figyeld meg saját légzésed, tartásod, érzeteid és indulj el a teljes légzés irányába!
Helyes és mély légzés pillanatokat kívánok!
Megosztom