Légzés és testtartás kapcsolata - Életfa Háza

Milyen kapcsolat van a légzés és a testtartás között?

A születés pillanatában két erő hat ránk: légzés és gravitáció. Ez a két erő végigkíséri az életünket. A baba a születés pillanatában megéri teste tömegét, a gravitációt.

A légzés két üregben történik: mellüreg és a hasüreg. Ezt a két üreget hátulról a gerincoszlop köti össze. A gerincoszlopnak, vagyis a testtartásnak kulcsfontosságú szerepe van a helyes légzés kialakításában, annak fenntartásában.

Első testtartási képesség: baba korban a fej súlyának megtartásával alakul ki. Kb. 10 éves korig folytatódik a fejlődés, a fejtől lefelé, a kuszás, mászás, ülés, első lépéseken keresztül.

Már is elrepült az első 10 év, ami igen meghatározó ebben a kapcsolatban. Hiszen ha nem figyelünk a gyermek testtartására, mozgásszegény életmódja van, hamar negatív irányba változhat, ami az egész szervezet működését befolyásolja.

Különböző körülmények, például az iskolakezdéssel járó megnövekedett ülési idő is a rossz testtartás kialakulását segíti elő, ha ez nincsen kompenzálva megfelelő testgyakorlással.

A helyes légzés folyamata:

Egy helyes, mély belégzéskor a levegő a tüdő alapjához áramlik, a tüdőhöz alulról tapadó rekeszizom lenyomódik, ami kitolja a hasi szerveket, hasizmot, tehát a has domborodik, majd a borda ketrec emelkedik.

A helyes kilégzéskor először a has süllyed, hiszen alulról lélegzünk ki, hogy minél több levegőt fújunk ki, majd süllyed a mellkas.

Miért fontos a légzés és testtartás közötti kapcsolat?

Annyira szoros a kapcsolat a légzés és a testtartás között, hogy ha az egyik helytelenül működik, akkor a másik sem működhet helyesen. A rossz testtartás együtt jár a helytelen légzéssel, hiszen az izmok beszűkülnek, a gyermek nem tud nagy levegőt venni anélkül, hogy ne emelje fel a mellkasát és a vállát és ez felnőttkorra is megmarad, vagy romlik.

A helyes vagy helytelen légzést segíthet felismerni egy korábbi cikkem, melyben leírok egy légzésfigyelés gyakorlatot.

KÉP

Helyes testtartás ismérvei, (amit a jobb oldali alakon látsz):

A testtartás változásához talán még több idő szükséges, hiszen a gerinc csont, a gerincmenti izmok pedig feszültek, rövidültek, amit nem lehet egyik napról a másikra javítani. De kitartással, nyújtással sikerülhet.

FONTOS!

Gerincbetegségek esetén mindenképpen kérj ki szakorvosi tanácsot, ezekben az esetekben nem lehet bármit, bármikor végezned. Ha huzamosabb ideig nyaki, ágyéki gerinc fájdalmat tapasztalsz fordulj orvoshoz!

Helyes testgyakorlással (saját egészségügyi állapotodhoz mérten) és helyes légzéssel javíthatsz életminőségeden.

Figyelj a légzésedre, figyelj a tartásodra a mindennapokban!

Örömteli légzés pillanatokat kívánok!